5 způsobů jak správně obout své zaměstnance do každého provozu

 

Aby se vaši zaměstnanci mohli pořádně obout do práce, musíte je také pořádně obout! Udržíte tak jejich nohy ve zdraví i v mnohdy nebezpečném prostředí výroby. Do každého provozu se však hodí jiná obuv.

 

 

 

Bezpečnostní sandály: Nohy ne v teple, ale v bezpečí

 

Pokud vaši zaměstnanci v práci nebojují se zimou ani vlhkem, mohou jim příjemný komfort při zachování bezpečnosti práce poskytnou bezpečnostní sandály. Ty jsou dostupné v různých variantách, celokožené i textilní zpracování nabízí různou prodyšnost materiálů, otevřená pracovní bota usnadňuje cirkulaci vzduchu kolem chodidla a o bezpečnost se stará ocelová nebo plastová vyztužená špice. Zajímavý model sportovního vzezření Arsan S1P nabízí například firma Ardon.

 bezpečnostní sandál arsan ardon šedý

 

Pracovní polobotky: Praktické i elegantní

 

Pokud je třeba chránit celou nohu bez omezení v pohybu a neprodyšného uzavření chodidla v botě, je ideální řešením polobotka. Moderní střihy pracovní obuvi jsou velmi podobné značkovým sportovním nebo trekingovým botám a přitom jsou vylepšené o protiskluzovou podrážku, vyztuženou špici nebo třeba o stélku, z kevlaru, který se používá i při výrobě neprůstřelných vest. Právě těmito vymoženostmi disponuje například model Rock Graphite S1P od firmy Canis.

 

Pracovní polobotka Canis Rock

 

Kotníková pracovní obuv: Ideální volba do dílny

 

Dobrou volbou, pokud chcete ochránit nohy svých zaměstnanců ve výrobě, na staveništi, v lese, jsou kotníkové boty, které nabízejí ochranu citlivého kloubu. Většina modelů na trhu je olejivzdorná a antistatická, zpevněná ocelová špice je samozřejmostí a chodidlo chrání před hřebíky a šponami planžeta proti propichu v podrážce. Takovéto boty jsou vhodné pro práci uvnitř i venku a jsou k dostání i za velmi příznivé ceny, stejně jako model Basic 3 z dílny společnosti Bennon (foto).

 pracovní bota bennon basic přední pohled

 

 

Gumová obuv: Když je vody až po kolena

 

Pro rizikové práce je nutné chránit nohu až po lýtko či koleno. Nic není vhodnější než kvalitní gumová holínka. Firma Dunlop nebo Červa nabízí řadu modelů, které jsou vhodné do náročných podmínek od laboratoří po práci ve sněhu. Na trhu jsou i vysoce specializované modely, které svého nositele ochrání nejen před mechanickým poraněním, ale jsou odolné také proti kyselinám i zásadám, tukům, krvi i chemickým čisticím prostředkům. Takto všestrannou ochranu poskytuje například speciální směs nitrilkaučuku, PVC a polymerů, ze které je vyroben model Acifort HD od firmy Dunlop.

dunlop acifort bezpečnostní pracovní holínky

 

 

 

Obuv pro elektrikáře: Aby mělten správný náboj

 

 

Specifická práce elektrikářů s sebou přináší i odlišná rizika. Naštěstí i pro práci s elektrickým proudem existuje speciálně upravená obuv se specifikací ESD (ElectroStatic Discharge). Tvrzené špice těchto pracovních bot jsou samozřejmě zpevněné nevodivým plastem a najdou se dokonce i lehké sandály, jako například Červa Raven ESD.

Pracovní sandál pro elektrikáře Raven

 Každý pracovní provoz má svá úskalí a rizika a zaměstnance je třeba vhodně chránit od hlavy až k patě. Výběr pracovní obuvi a je bohatý pro všechny obory a v různých cenových hladinách. Pro žádného zodpovědného zaměstnavatele by tak neměl být problém vybavit své spolupracovníky a zaměstnance kvalitními ochrannými pomůckami, mezi které spadá i obuv.  Úskalí při výběru velkého množství párů různých velikostí a typů pro celou firmu je tak obsáhlé téma, že si zaslouží samostatný článek. Probereme v něm postupy obchodních zástupců, rady z praxe, co lze a nelze reklamovat, nebo třeba co je to náhradní plnění a jestli vás musí zajímat.