Už žádné neplánované návštěvy oční ambulance

 

Jsou práce, u kterých by si nikdo soudný netroufl nepoužít ochranu obličeje a očí, jedná se například o svařování, ale ruku na srdce kdo si vzal ochranné brýle pokaždé, když potřeboval jen něco přibrousit nebo zaříznout bruskou? Přitom případy vytahování ocelových špon z oka jsou velmi časté! A ne vždy je to bez následků. Další případy, kdy většina ochranu očí přehlídne jsou zbíjení betonu a bourání, sekání a řezání dřeva, natírání a mnoho dalších.

Přitom je na výběr i z pestré nabídky designových bezpečnostních brýlí, které najdou využití v mimopracovních aktivitách, doma se neztratí. Sluneční pracovní brýle si můžete vzít například na kolo, na vodu, turistiku a i jiné sporty a nemusíte se za ně vůbec stydět.

 

Pokud se již rozhodujete pořídit ochranné brýle, tak mějte na paměti, že je podstatné aby vám dobře přilehly na obličej a zabránily tak nebezpečným předmětům letícím z jakéhokoliv úhlu. Poslední dobou roste poptávka po pracovních brýlích, které mají postranice z měkkého neoprénu -tím dobře přilnou na obličej a brání přístupu prachu a dalším nečistotám.

Pracovní ochranné brýle s neoprénem

Třídy odolnosti bezpečnostních brýlí jsou upravené normou EN 170. Čtyři třídy tvrdosti jsou stupňované S, F, B, A.

Třída S -je nejméně odolná, A -je maximálně odolná. Tyto stupně lze kombinovat se značkou T, která poukazuje na to, že jsou brýle odolné od záporných hodnot °C až po extrémní vedra se zachováním stejných vlastností.

 

Za krátkou zmínku stojí optická třída daných brýlí, v rozsahu 1-3, doporučujeme vybírat brýle s nejlepší průzračností č. 1.

Barva zorníku a různé filtry přijdou vhod v odlišných pracovních prostředích. Zatímco kouřové zatmavené zorníky jsou skvělé ve slunečných dnech, a navíc pokud jsou vybaveny UV filtrem, mohou pomoci předcházet vzniku některých očních onemocnění, potom zesvětlující zorníky (nejčastěji žluté a oranžové) zlepší orientaci v mlhavém počasí a šeru. Tyto jsou ideální pro řidiče nákladních automobilů nebo VZV a vlastně kohokoliv kdo se pohybuje v rušném nepřehledném prostředí skladu.

Poměrně mladou skupinou jsou brýle sportovního ergonomického tvaru pyšnící se IR filtrem (Infračervené světlo vznikající při svařování). Z pohledu ochrany očí se nejedná o nic vyjímečně průlomového, vždyť svářečské brýle pro autogen jsou staré jako svařování samo (pro zajímavost, autogenní svařování se stalo dominantní technikou svařování okolo roku 1900), ale jistě víte, pokud svařujete, že nepohodlné brýle které tlačí a zároveň nedoléhají, jsou jen na zlost.  Zorníky takovýchto moderních brýlí se vyrábějí se svářečským sklem ochrany od 2 stupně až po stupeň 5. 

svářečské pracovní brýle nove generace_1

 

Na dioptriky se při vývoji ochranných pracovních brýlí také myslelo. V nabídce jsou brýle s bočnicemi skvěle přiléhajícími na obličej, a sklem předsazeným tak, aby se pod něj vešli vaše dioptrické brýle, a byly chráněny jak ony tak vaše oči.pracovní obleceni rukavice boty

 

 

 

 

 

 

Jestli jste zvládli dočíst až sem, musí vám být jasné dvě věci, první, že ochrana očí je v práci zásadní! A druhá, že konkrétní brýle za vás nikdo nevybere, musíte to udělat sami. S výběrem můžete začít zde -> Ochranné pracovní brýle.