Bezpečné svařování vyžaduje pořádné rukavice

 

Svařování patří mezi typy pracovní činnosti, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem ohrožení, proto samozřejmě existují speciální ochranné pomůcky, které se snaží tato rizika minimalizovat. V nebezpečí jsou kromě očí zejména ruce, a ty je třeba chránit, popálením a rozstřikem kovů. strusky, zářením atd.

Pracovní rukavice_1_1

Oděvy pro svařování upravuje norma EN 470-1: Ochranné oděvy pro použití při svařování a podobných postupech. Svářečské rukavice zase upravuje norma EN 407, ty se vyrábějí z různých druhů kůže, drsnější povrch jim zajistí štípenka, hladký pak vzniká použitím lícovky. Kůže zajišťuje dostatečnou prodyšnost, aby se ruka nepotila, a současně poskytuje ochranu před vysokými teplotami v místě svařování. Kvalitnější svářečské rukavice pak mají kryté švy a jsou sešité kevlarovou nití.

 

Existují také speciální rukavice, u nichž je vrchní část tvořena pohliníkovaným umělým hedvábím PFR, které odráží 95% tepelného záření. Cena takových rukavic je pak i čtyř- až pětinásobně vyšší než u běžných kožených svářečských rukavic

 

Pokud nechcete kupovat speciální rukavice s hliníkovou vrstvou nebo je nepotřebujete používat neustále, je možné si pořídit ochranu ruky, de facto tepelný štít pokrytý vrstvou hliníku, který se snadno připevní na běžné rukavice na hřbetu ruky.

 

Pro další ochranu při svářečské práci slouží speciální návleky na paže. Jejich cena se pohybuje kolem šesti set korun. Jedná se o dlouhý návlek z kevlaru s vnitřní bavlněnou vrstvou, která zpomaluje hoření. Návleky jsou lehké a prodyšné a poskytují celé paži ochranu před roztaveným kovem. Jedná se dražší ale kvalitnější ekvivalent běžných kožených návleků, které jsou více ekonomické.

kožené svářečské návleky rukávníky

 

 

Výběr ochranných pomůcek je nejen při svařování stěžejní. Pro příležitostné svářečské práce domácích kutilů, nebo občasné drobné sváry automechaniků postačí i jednoduché kožené rukavice v ceně v řádech desetikorun. Pokud svařujete pravidelně, vyplatí se investovat do speciálních svářečských rukavic, případně i do návleků, které zajistí největší komfort a dlouhou životnost v náročných podmínkách.