Podrobný průvodce nákupem svářečské kukly

Při svařování se vedle výkonné svářečky a kvalitních rukavic soustředíme také na svářecí kuklu. Toto jsou opravdu nejzásadnější předměty, které nás mohou u práce buď rozptylovat, nebo nám jí naopak usnadňovat.

 

Každému je jasné, že nás maska chrání nejen před roztavenými zbytky elektrody a lázně, případně jiskrami od broušení, ale i náš zrak před škodlivým zářením. Jakým způsobem je toho docíleno, jaké jsou pro a proti a hlavně jak si vybrat pro nás nejvhodnější masku, si zde probereme.

Úplně pro všechny kukly platí, že by měly být opatřeny značkou CE pro evropský hospodářský prostor, zaručující bezpečnost a ochranu zdraví. Dále legislativu upravuje evropská norma EN 379.

svařování

Laici většinou zprvu zkoumají rychlosti snímání a zatmavení u samostmívacích masek. Tyto hodnoty jsou však dnes standardně na špičkových úrovních i u těch nejlevnějších modelů (i když tyto můžou při mrazivých teplotách kolísat).

Zásadnější je, rozhodnout se, jestli si opravdu chcete pořídit samostmívací kuklu. Mnoho svářečů ze staré školy si na ně nezvyklo a po nějakém čase se vrátili ke klasickým odklápěcím kuklám, zrovna tak pro příležitostné heftování v garáži nebo občasné hobby svařování bychom doporučili kvalitní „odklápěčku“ než nekvalitní levnou „stmívačku“ dovezenou z Číny.Odklápěcí svářecí kukla ná výměnná skla

 

Pokud se svařování věnujete na profesionální úrovni a precizní sváry jsou nutností, tak je pro vás klasická kukla, kterou musíte po každém použití svářečky sejmout, na obtíž. Pokud chcete mít o sváru neustálý přehled, a to i při broušení, doporučujeme svářecí kuklu samostmívací s elektronickou kazetou s LCD displejem, který se dá odklápět.

 

Jak již bylo řečeno, rychlost přepnutí do tmavého režimu nebývá problém ani u méně kvalitních typů, rychlosti se pohybují pod hodnotou 0,00005 sec. Protože displej je vyrobený z krystalků, které reagují mnohem rychleji, než ty používané v běžné spotřební elektronice. Dejte však pozor na rozsah pracovních teplot, kvalitní výrobci uvádějí rychlost přepnutí i při rozdílných teplotách.

 

 

Poloprofesionální svářecí kukla ASK300 

Nejdůležitější parametry pro posouzení tedy jsou:

 

- Velikost průzoru a optická kvalita displeje. Čím větší průzor, tím pohodlnější svařování, ale i vyšší pořizovací náklady.

- Každá samostmívací maska obsahuje baterii, pokud je navíc opatřená solárním článkem, tak je jeho funkce jen podpůrná, pouze na něj by totiž fungovat nemohla. Lze tedy vyměnit pouze celou kazetu. -Pokud se baterie vybije nebo selže dá se vyjmout a vyměnit? (Avšak nebojte se, životnost baterií je velmi dlouhá, většinou je to přes 10 let).

- Zorník lze buď odklápět nebo přepínat mezi režimy svařování/broušení(z vnějšku helmy), nebo oboje-nejlepší možnost.

- Rozsah nastavitelné síly zatmavení, často okolo hodnot 9 - 13, kde je jednotlivé číslo příslušné hodnotám DIN známých z klasických svářečských sklíček a jeho tmavost mu odpovídá.

- Počet senzorů (čidel) je další zajímavý parametr. Většina svařovacích přileb má dva - ty dávají signál ke ztmavení průzoru. To stačí pro většinu způsobů svařování jako třeba el. obloukem, ale pokud má panel tři a více čidel, tak je to vhodnější při sváření TIG metodou s nastaveným nižším proudem.

- V konečné fázi také zvažte, pokud se chystáte investovat nemalé peníze do kvalitní profesionální kukly, jestli je ve vašem okolí dostupný servis s náhradními díly. Zkušenost z praxe, pro takovéto přístroje s dlouhou životností a vysokou přidanou hodnotou (např. možnosti zapojení přívodu čerstvého vzduchu pro svářeče) je to významný faktor.

- Další doplňkové vlastnosti jsou prodlení odtmavení (např. 0,1 – 1 sec.), vícebodový systém upevnění na hlavě, design nebo vlastní potisk a úhlová závislost.

 svářečská kukla

Doufáme, že jsme vám pomohli v utvoření názoru, kterou svářečskou kuklu si do práce vybrat, a na co si dát pozor, kdybyste potřebovali ještě konkrétnější informace, napište nám na náš email a obratem dostanete odpověď. A jako vždy, nezapomeňte na ostatní ochranné pomůcky.