Jaké rukavice na léto?

Pracovní rukavice nasazené na rukou v létem vyšroubovaných venkovních teplotách, to může leckdy znepříjemnit práci i nejvíc práci chtivému člověku. Ruce se potí a zapařují a v nejhorších případech se na nich může vyvinout vyrážka či plíseň. Volbou vhodného typu rukavic je možné těmto nepříjemnostem do jisté míry předcházet.

Pochopitelně je logické již na jaře odložit rukavice zateplené, které dobře sloužily v zimních měsících, v létě by ale byly na škodu. Prioritou zůstává funkčnost rukavice a její ochranná funkce, což se s příjemným nošením v horku často vylučuje, ale je možné najít kompromisy.

Jednoduché jednovrstvé rukavice z hovězí štípenky a pracovní rukavice z bavlny poslouží dobře a ruka v nich poměrně dostatečně dýchá, nejsou však vhodné pro všechny druhy činnosti.

Pokud je při práci třeba větší cit v dlani, hodí se pletené bezešvé rukavice například ze směsi nylonu a bavlny. Tyto pružné rukavice díky své struktuře propouštějí vzduch a vlhkost lépe než jiné typy, na druhou stranu nechrání před mechanickým poškozením tak dobře, podobně jako rukavice textilní.

Pro jemnou a přesnou práci se hodí bezprsté rukavice, které dobře chrání dlaň a hřbet ruky. Špičky prstů však nechávají volné pro manipulaci s drobnými součástkami nebo přístroji. Připomínají rukavice na posilování nebo na kolo, ale liší se použitými materiály. V dlani to bývá například jemná kozinka, často s gelovou vložkou po větší komfort a na hřbetu ruky bývají použity materiál jako Lycra či neopren.

Pracovní rukavice s bambusovým vláknem

Zcela speciální alternativou pak jsou rukavice s bambusovým vláknem.

 

Tyto pletené bezešvé rukavice polomáčené v černém latexu odvádí vlhkost a jsou proto ideální pro letní měsíce, kdy se ruce potí více. Jsou cenově dostupné a v nabídce je má například Červa jako model Virdis.

 

Každá práce si žádá specifické ochranné pomůcky, prioritou samozřejmě musí zůstat bezpečnost, ale i komfort při práci je důležitým aspektem. Správný výběr rukavic pomůže udržet ruce zdravé a pracovníky spokojené. 

Jsou však také povolání, kde neexistuje žádná snadná cesta a použití celouzavřených kožených rukavic se vyhnout nedá, ano mluvíme teď převážně o svařování a přidružených pracích. Protože je ruka místo s velkým množstvím potních kanálků, ale práce bez rukavic možná není nezbývá než si pomoci důvtipnými triky jako jsou pudry proti pocení, dají se opatřit v lékárně nebo blízké drogerii. Ruce si umyjeme pořádně mýdlem a důkladně usušíme, poté aplikujeme pudr a výsledek je, že lze oddálit dobu kdy jsou rukavice propocené až o několik hodin. Proceduru můžeme opakovat a také si vzít nové suché rukavice na prostřídání. Obecně platí, že v létě je důležité dbát na hygienu a rukavice často střídat. Pomoci může také krém na ruce s výtažky z čaje, které působí antibakteriálně a omezují pocení.