Rukavicovník.cz 17.únor 2017
Neprořezné rukavice jsou dnes k dostání ve velkém množství typů, druhů, úrovní neprořeznosti, celkové kvality, ceny a výrobců. Většina zájemců o tyto rukavice jde metodou pokus-omyl, je samozřejmě dobré vyzkoušet při práci několik odlišných rukavic, ale je lepší si k tomuto tématu nejdříve nastudovat základy.
Zde je 5 důležitých zásad, které byste měli zvážit při výběru neprořezných rukavic.
-
Neprořeznost dlaně nebo hřbetu? Nejčastější chybou bývá předpoklad, že rukavice je automaticky prořezu odolná na dlani i na hřbetu. Mnoho kombinovaných a jiných pracovních rukavic má tř. neprořeznosti 2-4 ale jedná se pouze o dlaň. Někdy je to dostačující, pokud riziko pořezání není veliké, ale je vždy nejlepší kontaktovat výrobce a ujistit se. Pokud nedostanete odpověď a nebo je nejasná, radši hledejte dál.
-
Propich nebo prořez? Některé rukavice poskytují obojí ochranu, zatímco některé pouze proti prořezu. Je bezpodmínečně nutné správně vyhodnotit Vaše pracovní podmínky a přítomná rizika. Hodnotu propich/probodnutí najdete v normovaném označení na čtvrtém místě EN388:4542. Hodnota prořeznosti se nachází na druhém místě EN388:4542.
- Rukavice musí dobře padnout. Jedna z nejdůležitějších součástí výběru, nejen neprořezných ale celkově pracovních rukavic. Musíme zdůraznit důležitost, jestli rukavice dobře sedí, je pohodlná, nikde svým střihem nepřesahuje. Pocit jaký máme z nošení rukavice rozhodne o tom jestli je opravdu při práci použijeme a nebo zůstanou v bedně s nářadím. Nemluvě o tom, že nám jde práce lépe, přesněji a rychleji od ruky. Samozřejmě ale i tak musí mít rukavice požadovaný stupeň neprořeznosti.
-
Životnost. Bohužel, toto je vlastnost, která se dá těžko usoudit z obrázku, většinou nám může napovědět cena, opravdu kvalitní rukavice nejsou levné, ale abyste nevybírali jen na základě ceny, lze vyvodit aspoň částečný úsudek z normy, kde byl tento typ rukavice testován. První hodnota EN388:4542 značí odolnost abrazi hodnota 1-4 udává kolik cyklů rukavice vydrží odolávat proti odření.
-
Grip. Nebo také pevnost úchopu, ujistěte se, že při práci ve vašich konkrétních podmínkách nedochází k tomu, že vám z rukavice vyklouzne výrobek nebo nářadí. Několik testů potvrdilo například, že rukavice s tečkovaným povrstvením na dlani nemají v olejnatém prostředí lepší grip než rukavice s celistvým povrstvením, a ani kožené rukavice oslnivých výsledků nedosahují. Nedostatečný úchop není pouze otrava ale bezpečnostní riziko. Nyní se můžete pustit do hledání těch nejlepších neprořezných rukavic.