Jak si vybrat správné neprořezné rukavice?

Rukavicovník.cz 17.únor 2017

Neprořezné rukavice jsou dnes k dostání ve velkém množství typů, druhů, úrovní neprořeznosti, celkové kvality, ceny a výrobců. Většina zájemců o tyto rukavice jde metodou pokus-omyl, je samozřejmě dobré vyzkoušet při práci několik odlišných rukavic, ale je lepší si k tomuto tématu nejdříve nastudovat základy.

Zde je 5 důležitých zásad, které byste měli zvážit při výběru neprořezných rukavic.

  1. Neprořeznost dlaně nebo hřbetu? Nejčastější chybou bývá předpoklad, že rukavice je automaticky prořezu odolná na dlani i na hřbetu. Mnoho kombinovaných a jiných pracovních rukavic má tř. neprořeznosti 2-4 ale jedná se pouze o dlaň. Někdy je to dostačující, pokud riziko pořezání není veliké, ale je vždy nejlepší kontaktovat výrobce a ujistit se. Pokud nedostanete odpověď a nebo je nejasná, radši hledejte dál.

  2. Propich nebo prořez? Některé rukavice poskytují obojí ochranu, zatímco některé pouze proti prořezu. Je bezpodmínečně nutné správně vyhodnotit Vaše pracovní podmínky a přítomná rizika. Hodnotu propich/probodnutí najdete v normovaném označení na čtvrtém místě EN388:4542. Hodnota prořeznosti se nachází na druhém místě EN388:4542.
    Kvalitní neprořezné rukavice

  3. Rukavice musí dobře padnout. Jedna z nejdůležitějších součástí výběru, nejen neprořezných ale celkově pracovních rukavic. Musíme zdůraznit důležitost, jestli rukavice dobře sedí, je pohodlná, nikde svým střihem nepřesahuje. Pocit jaký máme z nošení rukavice rozhodne o tom jestli je opravdu při práci použijeme a nebo zůstanou v bedně s nářadím. Nemluvě o tom, že nám jde práce lépe, přesněji a rychleji od ruky. Samozřejmě ale i tak musí mít rukavice požadovaný stupeň neprořeznosti.

    Neprořezné rukavice Rita

  4. Životnost. Bohužel, toto je vlastnost, která se dá těžko usoudit z obrázku, většinou nám může napovědět cena, opravdu kvalitní rukavice nejsou levné, ale abyste nevybírali jen na základě ceny, lze vyvodit aspoň částečný úsudek z normy, kde byl tento typ rukavice testován. První hodnota EN388:4542 značí odolnost abrazi hodnota 1-4 udává kolik cyklů rukavice vydrží odolávat proti odření.

  5. Grip. Nebo také pevnost úchopu, ujistěte se, že při práci ve vašich konkrétních podmínkách nedochází k tomu, že vám z rukavice vyklouzne výrobek nebo nářadí. Několik testů potvrdilo například, že rukavice s tečkovaným povrstvením na dlani nemají v olejnatém prostředí lepší grip než rukavice s celistvým povrstvením, a ani kožené rukavice oslnivých výsledků nedosahují. Nedostatečný úchop není pouze otrava ale bezpečnostní riziko. Nyní se můžete pustit do hledání těch nejlepších neprořezných rukavic.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.